PL EN

Agata

 

Agata Ślazyk

jest artystką związaną na co dzień z zespołem Piwnicy pod Baranami. Ta obdarzona wyjątkowym, pięknym głosem wokalistka i autorka piosenek nie poddaje się „zaszufladkowaniu” do określonego muzycznego gatunku. Piwnica pod Baranami wskazywałaby na piosenkę poetycką bądź aktorską lub ogólnie kabaretową. Jednak słuchacze jej koncertów często wskazują na ogromny temperament artystki i wręcz rockowe teksty i kompozycje.

Z Piwnicą koncertowała we wszystkich najbardziej prestiżowych miejscach w kraju: od warszawskiej Sali Kongresowej przez Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu, wszystkie polskie filharmonie do nowej siedziby NOSPRu w Katowicach.

Z Kabaretem odwiedziła Stany Zjednoczone, Kanadę, Norwegię, Austrię i Niemcy. Z własnym recitalem odwiedziła wiele ośrodków polonijnych występując m.in. w: Ognisku Polskim w Londynie, Polskim Ośrodku Społeczno-Kulturalnym w Londynie, Jazz Clubie POSK w Londynie, Rotary Centre For The Art w Kelowna - Kanada, Polskim Centrum Kultury im. Jana Pawła II w Mississauga - Kanada, oraz będąc zapraszana przez Towarzystwo Kultury Polskiej w Edmonton również w Kanadzie ( The Yardbird Suite, The Polish Hall) i organizację POLONIA Forum Kultury Polskiej w Karlsruhe w Niemczech. Ważnym dla Agaty był koncert w Polskim Ośrodku Społeczno-Kulturalnym w Londynie w lutym 2010 roku. Koncert ten odbył się z okazji 30-lecia powstania Solidarności a gościem honorowym był Ryszard Kaczorowski, ostatni prezydent Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie. Zagraniczne koncerty spowodowały rozszerzenie repertuaru Artystki o utwory anglojęzyczne. Zadbała o tłumaczenia własnych i napisanych dla siebie tekstów na język angielski i z towarzyszeniem kilku muzyków zagrała koncert dla angielskojęzycznej publiczności w sali Sage Gateshead (Newcastle upon Tyne - Wielka Brytania).

W listopadzie 2007 r. ukazała się jej pierwsza płyta, a w grudniu 2013 autorski album zatytułowany „Nie daj się zjeść”. Nagrania z tego albumu przez wiele miesięcy utrzymywały się na pierwszym miejscu "Alternatywnej listy przebojów" Radia Kraków. Piosenka pochodząca z tej płyty, zatytułowana „Znów za długo spałam”, zajęła 5 miejsce w plebiscycie „90 piosenek na 90 lat Radia Kraków”.
W październiku 2022 roku pojawiła się nowa płyta Agaty "Pieśni Piwnicy pod Baranami - Moja historia".

Dla formalności :-)
Ukończyła I Społeczne Liceum im. Zbigniewa Herberta w Częstochowie. Uzyskała tytuł magistra historii na Akademii Jana Długosza w Częstochowie. W 2003 roku otrzymała tytuł artysty estrady. Jest członkiem ZAiKS i ZASP.

Nagrody:
Studencki Festiwal Piosenki – Kraków (dwukrotnie w latach 1997 i 2000 )
Spotkania Zamkowe „Śpiewajmy Poezję” – Olsztyn 1997
Festiwal Artystyczny Młodzieży Akademickiej FAMA 1997 w Świnoujściu (wyróżnienie)
Przegląd Piosenki Francuskiej im. G. Brassensa Warszawa 1997 – (I nagroda)
Ogólnopolskie Spotkaniach Młodych Autorów i Kompozytorów SMAK 1999 w Myśliborzu – (stypendium ZAIKS-u)
Ogólnopolski Festiwal Promocji Artystycznych „Artes” w Łodzi w 2000 r. – (Nagroda Główna Pegaza w dziedzinie piosenki).
Festiwal Sztuki Estradowej w Warszawie w 2002 r. organizowany przez Zarząd Główny ZASP – (I nagroda w dziedzinie piosenki).

Oto kilka recenzji koncertów Agaty: 
"Byłam na piątkowym recitalu Agaty Ślazyk. Piwnica pod Baranami. Ten adres znam tak dobrze, od przeszło 60 lat, więc wchodzę ze wzruszeniem i – lekką obawą – czy nadal będzie to Piwnica pod Baranami.
I jest!!!
Agatko, jesteś wielka, jesteś rodowitą Piwniczanką, jedną z nich, tamtych, 
których tak dobrze pamiętam. Mogłabyś zaśpiewać z nimi, równa talentem, 
śliczna, rozdająca widzom wzruszenie, śmiech od ucha do ucha
 
i „tę swoją młodość, z kości i krwi.”
Dziękuję Ci, za ten wieczór, który był „przeciw temu czasowi”, i który dotąd 
mam w uszach i pod powiekami."
Elżbieta Zechenter-Spławińska (2022 r.)

„Mówi się o niej, że to „najczystszy piwniczny głos ”."
Dziennik Polski 27 października 2014

"To dobrze, że ktoś taki jak Agata Ślazyk znalazł się w zespole Piwnicy pod Baranami. Na swoich recitalach tamże, wprawdzie nieśmiało, z olbrzymią pokorą dla prawykonań, ale śpiewa piwniczne hymny. Robi to jednak dobrze, by nie powiedzieć najlepiej. Dzięki takim prezentacjom legenda Piwnicy będzie ciągle odżywała.”
Wiesław Siekierski - dziennikarz współpracujący m.in. z: Jazz Forum, Dziennikiem Polskim, Gazetą Krakowską.

„Agata Ślazyk autorskimi piosenkami i gitarą podarowała publiczności dużą dawkę energetycznego grania i śpiewania. Przeniosła do Karpacza odrobinę współczesnego ducha kabaretu krakowskiej „Piwnicy Pod Baranami”
Babskie granie na 26. „Gitarą i piórem” MPP, Karpacz 16 sierpnia, 2014

„(...) Wspaniały głos, cudowna dusza, anielskie serce i wielka wrażliwość to główne cechy tej młodej artystki. Autentyczna wrażliwość przy «pewnej nieśmiałości» Agaty Ślazyk spowodowały, że przemyska widownia została «zdobyta».”
Nasz Przemyśl, Nr 5 (56), maj 2009r.

„ (…) artystka zaprezentowała wszystkie swoje możliwości sceniczne, a jest ich niemało. Agata Ślazyk sprawnie posługuje się swoim ciepłym głosem, który gdy trzeba jest ciepły i aksamitny, ale bywa też potężny i dramatyczny. Potrafi w pełni świadomie oczarować widza swym niewątpliwym urokiem osobistym.”
Życie Podkarpackie, Nr 16 (2137), 22 kwietnia 2009r.

„Poszłam do POSK-u na występ artystów krakowskiej Piwnicy pod Baranami. (...)Palce lizać i ukłony dla żony - jak napisał Gombrowicz, choć w zupełnie innej konfiguracji. Spektakl był na medal. (...) Wcielenie Edith Piaf i Lizy Minnelli. Zjawiskowa Agata Ślazyk.(...) No i ci muzycy!!! Skrzypek i pianista. Tomasz Kmiecik i Michał Półtorak. Radość dla uszu. Należą im się medale.”
Krystyna Cywińska, Nowy Czas, Londyn, 26 września 2008 r.